מה זה שבר דיסטל רדיוס?

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

שבר דיסטל רדיוס הוא שבר בשורש כף היד. שבר זה נפוץ מאוד ורבים פונים אל המיון ומומחים לכירורגיית כף יד ואורתופדיה כתוצאה משבר זה.  

קצת אודות שבר דיסטל רדיוס

בעגה המקצועית שבר זה מכונה 'שבר הרדיוס הרחיקני', 'שבר הרדיוס המרוחק' או שבר דיסטל רדיוס. שבר זה הוא אחד מהשברים השכיחים ביותר אשר יכולים להיגרם בעקבות בלימת נפילה באמצעות כף היד או כתוצאה מכיפופה של כף היד בעת בלימת כדור או כל חפץ אחר שנזרק או נבעט בעוצמה לכיוון כף היד. שבר זה אופייני לספורטאים וגם אצל אנשים בני חמישים פלוס שסובלים ממצב של אוסטאופורוזיס.

אבחון שבר הרדיוס הרחיקני

אבחון של שבר מסוג זה יעשה על ידי שליחת המטופל לצילום רנטגן של שורש כף היד. אפשרות נוספת היא שליחת המטופל לבדיקת CT של שורש כף היד או בדיקת MRI. בדרך כלל צילום רנטגן יראה אם קיים שבר ומהי רמת החומרה שלו. בדיקת  סי.טי תאפשר לכירורג לראות האם קיימת פגיעה כלשהי בחלק המפרקי ובדיקת MRI אם קיים גם נזק לרצועות אשר סובבות את העצמות. ההוראה הראשונית תמיד תהיה צילום רנטגן ולאחר מכן יוחלט האם יש צורך בבדיקות משלימות מסוג CT או MRI.

מחפשים מומחה לכף היד? צרו קשר: https://docatlan.com/

האם קיים טיפול?

מומחה לכירורגיה של כף היד יאבחן את הבעיה ויחליט על שיטת הטיפול הנכונה ביותר. ההחלטה תישען לא רק על הבעיה עצמה בשורש כף היד אלא גם על ההיסטוריה הרפואית ומאפייני המטופל. האפשרויות הן טיפול שאינו כירורגי בדמות קיבוע של המפרק לתקופה מסוימת ונטילת תרופות אנטי דלקתיות. אפשרות שנייה היא ניתוח.

לאחר ניתוח הנימולים בדרך כלל עוברים רגרסיה והמטופל יכול להבריא. יש לקחת בחשבון שניתוח מחייב מנוחה של כשלושה שבועות ופעולה לא ניתוחית של קיבוע היא בדרך כלל לחודש וחצי.