מהי משמורת משותפת?

גביית מזונות

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

המאמר באדיבות https://www.lawlife.co.il

אם הנך בעיצומו או לקראת הליך גירושין ויש לכם ילדים משותפים. כנראה שאלת את עצמך מהי משמורת משותפת וכיצד זה מתנהל.

אז מהי משמורת משותפת?

כאשר אומרים משמורת משותפת או "אחריות הורית משותפת" מתכוונים להסדר שהתקבל לרוב בבית משפט בו ההגדרה ההורית של בני הזוג תישאר כמו שהייתה כשהיו נשואים. הכוונה שהילד ישהה אצל האב בזמן השווה לזמן בו הוא שוהה אצל האם וההחלטות לגבי הילדים יתקבלו על ידי שני ההורים.

בסופו של הליך גירושין ולפעמים גם בניגוד לטובת הילד, מאבדים לרוב גברים גרושים את הגדרתם ההורית השווה להגדרתה האישה כאימא של הילד.  אחד המאבקים הכואבים ביותר בהליך גירושין הינו המאבק על הסדרי הראיה של הילדים (ההסדר שקובע כמה מהזמן יבלה אצל האב ואצל האם).

בשונה ממקרים בהם יש לדוגמא לאימא משמורמת מלאה על הילדים כך שהקשר בין ההורים יכול להיות מצומצם יחסית. במהלך של משמורת משותפת יאלצו ההורים להיות בקשר אדוק יותר, לעיתים להתגמש לטובת הגרוש\ה ולקבל החלטות משותפות כגון לאיזה בית ספר ילך הילד. כדי לאפשר משמורת משותפת גם חשוב שהמרחק הגאוגרפי בין ההורים לא יהיה גדול מדי כך שהמעבר התכוף בין בתי ההורים יאפשר לילד להמשיך ללכת למסגרות שלו ולא יהווה מטרד גדול לאורח החיים.

האם ניתן לשנות החלטה בנושא הסדרי ראיה ומשמורת משותפת?

במידה וישנו שינוי בנסיבות המצדיק שינוי בהחלטות אלו, הן ניתנות לשינוי. לדוגמא, במידה ובמהלך הגירושין אחד ההורים עבר לגור באזור מרוחק ולאחר כמה שנים הוא חזר לגור באזור הקרוב להורה בעל המשמורת המלאה, זוהי סיבה טובה לבקש שינוי בהסכם המשמורת. הגורם העיקרי המשפיע על הסכמי המשמורת הינו טובת הילד.

מזונות ילדים במשמורת משותפת

בעבר הלא רחוק גם כאשר הייתה משמורת משותפת, צריך היה האב לשלם את דמי המזונות לאישה באופן מלא ובאופן זה לעיתים היה משלם כפליים כאשר היה הסדר ראיה או משמורת משותפת. מאז הפסיקה ב- 2017 בבית המשפט העליון הוחלט שכאשר ישנה משמורת משותפת יינשאו ההורים יחדיו בהוצאות ובהחלטות על אופן גידול הילד.