הקשר המשפחתי החדש על פי חכמת הקבלה

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

בס"ד

המערכת הזוגית – אז והיום

ראשית צריכים להבין שהמערכת הזוגית היא דינמית וכיום הקשר הזוגי שונה מאד ממה שהיה לפני 50 או 100 שנה. בעבר היו מתחתנים עם אדם מאותו הכפר או אפילו מאותה משפחה, והדברים די היו ברורים ופשוטים וחסרי הפתעות. בנוסף אנשים היו הרבה יותר תלויים זה בזה – המניע ההישרדותי היה כח בלתי מתפשר בהחלטה לנישואין והקמת משפחה, כי אפילו הרמה הפרקטית של ניהול משק בית פשוט היה כמעט בלתי אפשרי לאדם בודד.

ואילו בזמננו הטכנולוגיה שיבשה לחלוטין את המערכת, האדם יכול לחיות בדירה משלו ולהסתדר יפה ללא תלות בבן/בת זוג. במשפחה המודרנית הילדים מרגישים כבר בגיל צעיר מאד כעצמאיים ובנוסף לרב האנשים אורח חיים המודרני לא משאיר זמן ופנאי לטיפול בילדים.

המשפחה המודרנית

בעצם כיום אין לנו דבר משותף עד כדי כך שאם נפרק את המשפחה סביר להניח שנוכל להסתדר, ונורא מכך שדעת החברה נוחה עם הדבר – העיקר זה הקידום האישי ומימוש חלומות שטות דבר שנותן לאדם הרגש שלילי כי המשפחה רק תפריע לו בהשגת יעדיו. היכנסו לשיעורים בפנימיות התורה על משפחה וזוגיות לרחבת הידיעות בנושא.

מה הלב מרגיש?

מצד שני בתוך האדם מושג המשפחה הוא דבר הכרחי ונרצה, אך המציאות היא שלא קיבלנו חינוך למהי משפחה ומהי השותפות הזו ואיך לתפעל אותה בצורה נכונה –ילדי הדור הזה רואים בהוריהם שני אנשים שחיים כל אחד את רצונותיו ולא התחייבות משותפת אמיתית ואנו קולטים רק מהסרטים דוגמאות בד"כ משובשות כיצד צריכה להראות ולתפקד משפחה. בנוסף לכל זה התעשייה, הטכנולוגיה והאינטרנט הרחיבו את הגבולות וכניסו את כל העולם לסלון שלנו.

סיכום הגדת הבעיה

יוצא מדברנו שגם אם אדם רוצה היום משפחה אין לו לא דוגמא מהי משפחה, לא חינוך לדבר וצריך לשאול מהי בכלל משפחה מתוקנת שתביא את העצם לסיפוק ומילוי נכון מהמערכת הרוחנית הזו.

בימינו אנו חיים בעולם שאין תלות ושיתוף ואנו נמצאים בעולם שהכל מחובר ומקושר על ידי הטכנולוגיה אך אין בסיס אמיתי לתקשורת בינינו. יוצא שאם כל האפשרויות שיש לנו בחיים המודרניים המערכת המשפחתית נראית מפחידה, מאיימת וכולאת.

המענה של פנימיות התורה

הפתרון מצוי בשינוי התפיסה שלנו את התא המשפחתי, עלינו לתפוס כי העולם כולו על סף קריסה בעקבות אנוכיות ואגו מטורף. ועלינו ללמוד לחיות בהתחשבות והרמוניה זה עם זה. תפיסת המערכת המשפחתית כתבנית ובסיס לעבודה של קשר אנושי מתוקן, בריא, ומתחשב אשר ממנו נשכיל לחיות יחד ולשרוד כחברה אנושית. שהרי ללא תרגול פרקטי קבוע במערכת התא המשפחתי כל הגוף האנושי לא ישרוד את המחר.

כתיבה ועריכה לשונית: הרב שקד אליהו פנחס  | מרצה לקבלה וחסידות | מייסד מרכז סולם יהודה