מה לעשות כשהילד שלכם דופק נפקדות?

הילד שלכם דופק נפקדות

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כל הורה מתרגש כאשר ילדו מקבל לראשונה בדואר את צו הגיוס הראשון. זה וודאי מזכיר נשכחות, ומתחילים לצוף ולעלות זיכרונות וחוויות מהשירות הצבאי שאותו הורה עבר לפני שנים רבות. רוב בני הנוער רואים בהוריהם מודל לחיקוי, ולכן לרוב יעדיפו לשרת ביחידה בה הם שירותו בצעירותם.

כיום בני הנוער מעורבים הרבה יותר בכל דבר, וכך גם הרצונות והשאיפות שלהם בחיים הופכים להיות יותר נחרצים. ישנם הורים שמתרגשים לקבל את הצו ראשון של ילדם, אך הוא כלל לא מתרגש ואפילו מצהיר שהוא לא מתכוון להתגייס לשירות הצבאי.

ההבדלים בין נפקדות לעריקות

לפי חוק השיפוט הצבאי, אין הבדל מהותי בין נפקד לעריק. ההבדל הוא בעצם בזמן בו אותו חייל נעדר משירות החובה הצבאי שנקבע לו.

המונח נפקד מתייחס לכמה גורמים:

  • חייל שנקבע לו תאריך ושעה להתייצב בשירות הצבאי, אך לא הגיע בזמן הזה.
  • חייל שעזב את היחידה אליה היה משובץ ולא חזר לפי הזמן שנקבע לו.
  • חייל שלא נוכח במיקום שנקבע לו מראש והוא לא היה צריך להיות בו כלל, כולל חייל שטס לחו"ל ללא קבלת אישור לכך ממפקדו.
  • חייל שהוחלט להעבירו ליחידה אחרת, אך הוא לא התייצב בה בזמן שנקבע לו.

היחידה אליה החייל משובץ מגיעה לביקור בית כדי לבדוק מהי סיבת הנפקדות. במידה ואותו חייל לא מתייצב ביחידתו לאחר כ-14 יום, הוא כבר מוגדר כעריק מהצבא.

תפקידו של עורך דין צבאי

כאשר עוברים 14 יום בהם החייל נפקד משירותו הצבאי, הוא נחשב כעריק. המשמעות המשפטית של זה היא קשה, מכיוון שחייל המוגדר כעריק יכול לקבל כתב אישום פלילי ולהישפט בבית דין צבאי.

תפקידו של עורך הדין הוא לייצג וללוות חיילים נפקדים או עריקים הבוחרים שלא להגיע ליחידה שלו. עורך הדין מכיר את החוקים וכך גם את פרק הזמן בו חייל נחשב מנפקד לעריק. עבירה של היעדרות משירות תלויה בגורמים שונים וסבוכים, שתפקידו של עורך הדין הצבאי להתמצא בהם וכך לנסות להוציא את החייל ממצב של אישום פלילי.