נפיחות באף אחרי ניתוח – מה עושים

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

אחת התופעות המוכרות לאחר ניתוח אף היא הנפיחות שלו. מדובר במצב זמני אשר מלווה בכאבים בימים הראשונים שלאחר הניתוח, אך לאט לאט הכאבים מתפוגגים וגם הנפיחות יורדת עם הזמן.

נפיחות באף אחרי ניתוח

לאחר הניתוח קיימת נפיחות טבעית אשר נוצרת מבצקות ומהנפיחות של הרקמות בחלקים הפנימיים והחיצוניים של האף. כמו כן באזור אשר ממוקם סביב העיניים, על הלחיים, האף ואפילו בשפה העליונה של הפה. שיא הנפיחות מורגש ביומיים שלושה הראשונים שלאחר הניתוח.

בנוסף לכך, קיימים גם שטפי דם סביב האף כולו. עקב שטפי הדם הללו והנפיחויות המנותח חש כאבים ולכן משתמש במשככי כאבים על פי הצורך. אפשר לשים גם קומפרסים אשר יסייעו בנטרול כאבים והנפיחויות וגם ירגיעו את המקום.

יש מטופלים שהימים הראשונים הללו הם די קשים עבורם, דבר אשר נובע גם מהעובדה שהם היו מאד לחוצים ומתוחים בימים שקדמו לניתוח, כיוון שמדובר בהליך כירורגי שהוא תמיד מרתיע.

התופעות הללו הולכות ופוחתות עד שלאחר כשבוע הנפיחות נעלמת והיא מועטה. לאחר כשבועיים עד שלושה מהניתוח, רוב התופעות הללו נעלמות ורמת הנפיחות אשר נותרת היא מינורית.

ביקורת לאחר הניתוח

כשבוע לאחר הניתוח, המנותח מגיע לביקורת אצל המנתח בקליניקה כדי לוודא שהניתוח הצליח לבדיקה של רמת הנפיחויות ולהסרת הגבס אשר ממוקם על האף. אם הכול תקין, המנותח ממשיך בביתו את פרק ההחלמה, עד שכל הנפיחויות ושטפי הדם נעלמים.

שלב ההחלמה של האף לאחר הניתוח

מכיוון שהרקמות של האף נפגעו במהלך הניתוח, הן רגישות נפוחות וכואבות אך במהלך ההחלמה נוצרים תאי דם לבנים, אשר עם אספקת הדם בונים רקמות בריאות וחדשות במקום הרקמות הישנות אשר נעלמות מהמקום.