האם התת מודע הוא בעצם המודע?

האם התת מודע הוא בעצם המודע?

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

נושא התת מודע הגיע אל עולם הפסיכולוגיה על ידי זיגמונד פרויד, אבי התאוריה הפסיכואנליטית. פרויד הסביר כי הלא מודע הוא מצעו הראשוני של האדם, הוא זה ששולט בתחושות וברגשות. על פי פרויד, התת מודע מפעיל אנשים לפעול בדרך זאת או אחרת, כמו גם להגיב תגובות שונות, כמו גם שהלא מודע משפיע על דרך התנהגותם.

ואכן בחיי היום יום, אנו מוצאים עצמינו לא פעם מרגישים רגשות קשים, שמחים או עצובים, כועסים ונרגשים בשל סיבות שונות שאין ברור מדוע הן מעוררות את הרגשות בתוכנו: מה שמוביל להתנהגות כזאת או אחרת. בכך הופך הלא מודע לחלק הארי במוחנו, בכזה ששולט על המחשבות, על ההתנהגות והתגובות וזאת מבלי שנשים לכך לב.

הסכנות בהעדר מודעות אל הלא מודע

זה נכון, אנו כבני אדם עוברים בחיים לא מעט משברים, שמחות, ירידות ועליות, בעוד שמן הסתם כל תרחיש לטוב או רע משפיע עלינו, הופך אותנו לשמחים או עצובים, לשלמים או שבורים, בעוד שהדבר לגיטימי ואך טבעי. עם זאת, כאשר אנו יודעים מדוע תגובה כזאת או אחרת מתרחשת וכיצד לנהל את הדברים נכון באמצעות התפתחות תודעתית: המציאות שלנו הופכת לטובה יותר רגועה תוך איתור השלווה בחיי היום יום.

הזהרו מאימונים אישיים על ידי שרלטנים

כיום, כמעט כל אדם הוא גם "מאמן אישי" בעוד שקורס מאמנים אישיים שאינו רציני, אורך כמה חודשים ואינו מכשיר אף אחד לנתב אדם כזה או אחר אל האושר. עושר או הבטחות לעתיד זוהר, הם סוג של אשליה – כי הרי אין אדם עשיר מצליח למצוא מזור לכאב נפשי ואין אישה עשירה שמוצאת בתכשיטים נחמה. כל אלה הן הסחות דעת מהלא מודע. ממה שאנו טומנים במוחנו וממה שלעיתים מפחיד אותנו.

אז מהו הפתרון?

בכל הנוגע למציאת האושר בחיים, אין פתרון מוחלט וגם לא תרופת פלא. עם זאת, הבנה של איך לשלוט בתת מודע, מודעות עצמית גבוהה, הכרת המחשבות וההרגלים שמביאים אותנו למקומות החשוכים, כמו גם הבנת מה שמניע אותנו – יכולים לשפר המון. באמצעות טיפול נכון, סדנאות וקבלת תמיכה מהסביבה: רבים יכולים לשפר את חייהם ובכך להבין את הלא מודע ואף להשתמש בו בעת הצורך.