איך תבחרי הוצאה לאור שתשרת את המטרות שלך

איך תבחרי הוצאה לאור שתשרת את המטרות שלך

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

ניתן היום למצוא בשוק לא מעט הוצאות לאור, אשר מתמחות בתחומים שונים כמו חברת טקסט רץ הוצאה לאור. חשוב לתת את הדעת לגבי התנאים השונים שההוצאה מציעה למחבר, ולא רק להתרשם מהשם שלה. ישנן הוצאות וותיקות ומוכרות יותר, אשר מספקות למחבר הספר מקדמה בנוסף לתמלוגים המגיעים לו. הוצאות לאור פחות מוכרות, יספקו לסופר רק את התמלוגים. אופציה נוספת היא כמובן לשלם בצורה עצמאית על ההוצאה לאור של הספר, אך ההוצאה לאור תהיה אחראית על הקידום שלו בחנויות הספרים ועל ההפצה שלו בין החנויות. במקרה הראשון כל הזכויות על הספר נשארות בידי ההוצאה לאור, ואילו באופציה השנייה הזכויות שמורות למחבר והוא רשאי לקבל כמות בלתי מוגבלת של עותקים (היות והוא שילם עליהם). בכל מקרה, ההוצאה לאור צריכה להיות אחראית על העריכה של הספר, ההגהה שלו וכמובן ההדפסה שלו.

כיצד לבחור הוצאה לאור שתתאים לאינטרסים שלכם?

השלב הראשוני הוא כמובן להבין מה הם האינטרסים, מה חשוב לכם והאם יש לכם את היכולת לדאוג בצורה עצמאית למימון הספר. במידה וכן, ניתן לחבור להוצאה לאור אשר מספקת שירותים שונים, לבחור את השירותים הדרושים לכם ולשלם להם בהתאם. כל העותקים שייכים למעשה למחבר וכך גם הזכויות על הספר. ההוצאה אינה שומרת לעצמה עותקים והיא לא מקבלת חלק מהתמלוגים. ניתן לרכוש סל שירותים הכולל קידום והפצה, או להסתפק רק בעריכה או הגהה לשונית. במידה ואין לכם את האפשרות לממן את הוצאת הספר, תאלצו לבחור לעבוד עם הוצאת ספרים שתיקח על עצמה את עלות ההוצאה, תשאיר אצלה את העותקים והזכויות, ואתם תוכלו ליהנות רק מחלק מהתמלוגים ואולי גם ממקדמה. כמובן שהכול נתון למשא ומתן, לכן חשוב לעמוד על שלכם ולא להתפשר על המצב שבו הספר יוצא לאור אך אתם לא רואים ממנו גרוש.

חשוב לקרוא היטב את החוזה ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום, לצורך הגעה לתנאים הטובים ביותר עבורכם. מעבר לכך, חשוב לבחון היטב את הוצאת הספרים הרלוונטית, לבחון את הפעילות שלה בשטח ולוודא כי מדובר על הוצאה לאור מוכרת שמצליחה להכיר לקוראים את הספרים שלה.