טיפול רגשי לאוכלוסייה צעירה

טיפול רגשי

טיפול רגשי יכול להיעשות במגוון רחב של דרכים כמו למשל טיפול באומנות, טיפול בתנועה, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול במוזיקה, טיפולי בליווי הורים, טיפול רגשי לתינוקות בעזרת פסיכולוג ועוד.  חשוב לזכור שכל ילד הוא יחיד ומיוחד, אין להשוות אף ילד לאחר. לכן לכל ילד גם יתאים טיפול אחר שיסייע להתמודד עם הבעיות איתן הילד מתמודד בחיי היום היום שלו במסגרות השונות בהן הוא פעיל ולוקח חלק. את תהליך הטיפול כדאי לקבוע בעזרת בעל מקצוע כמו מטפלת רגשית או התנהגותית, מטפלת באומנות, מטפלת בוויסות חושי, פסיכולוגית ועוד.

איך זה עובד?

בדרך כלל מתייחסים לכל מיני פרמטרים הקשורים לאופיו, גילו ותהליך ההתפתחות הטבעי של הילד. בשלב הראשון, קודם כל עושים אבחון כדי שניתן יהיה לבחור את תכנית הטיפול המתאימה לילד. בודקים תמיד מהן הנקודות החלשות אצל הילד. למשל, באילו מצבים הוא חווה התפרצות של רגשות כמו זעם או כעס בלתי נשלט, האם יש לו קשיים חברתיים, האם הוא מתקשה בלימודים ואם כן האם זה בתחומים מסוימים. לצד הקשיים הללו, חשוב להציג גם את נקודות החוזקה של הילד. הרבה פעמים ניתן לטפל בנקודות החלשות דרך העצמת הנקודות החזקות אבל שוב, כל מקרה נבחן לגופו.

טיפול רגשי עבור ילד או תינוק עם ההורים או ללא?

החלטה זו מאוד תלויה בילד עצמו. יש ילדים שיתאים להם טיפול ללא ליווי ההורים, משום שהרבה פעמים ההורים הם חלק בלתי נפרד מהבעיה. לעומת זאת, בגילאים קטנים יותר, לרוב כן תידרש התערבות או נוכחות מסוימת של ההורים. יש גם טיפולים שניתן לשלב בין השניים ולמנן את הנוכחות של ההורים בחדר או בחלל לפי הדרישה והצורך.

לסיכום, טיפול רגשי לילדים הוא עולם ומלואו שבהחלט מאפשר לתת מענה לילדים בכל טווח הגילאים ובשלל סיטואציות.