דירוג אשראי בישראל – כל מה שצריך לדעת

שיתוף פוסט:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

דירוג אשראי בישראל הינו מדד המבוסס על הפעילות הפיננסית ההיסטורית של אנשים, גופים עסקיים וכדומה. מדובר על דו"ח המספק נתונים על הנבדק לכל מי שנזקק לו. הדו"ח מתבסס על ההתנהלות הפיננסית מהעבר כולל קבלת אשראי, הלוואות, עמידה בהתחייבויות ועוד. הנתונים מוזרמים למאגרי  בנק ישראל הקובע על פיהם את הדירוג. מבקשים אותו, לרוב, מוסדות פיננסיים הרוצים לקבל מידע שיאפשר להם הערכות ליכולת עמידה או אי עמידה בהתחייבויות הכספיות של המבקש שירות מהם. נזקקים לו גם אנשי עסקים הרוצים לקשור קשרים עסקיים עם שותפים וכדומה.

חשיבות רבה

דירוג אשראי בישראל יכול להיות חיובי, נמוך או שלילי. נותן האשראי יחליט על פיו איך להתנהל מול הלקוח בכל סיטואציה ובין היתר, כאשר הוא רוצה לפתוח חשבון בנק, כאשר רוצה הלוואה, משכנתא או אשראי וכדומה. ההחלטות יכולות לנוע בין דחייה במקרה של דירוג שלילי או נמוך, או שירות מוגבל כמו הלוואה קצרת מועד בריבית גבוהה וכיוצא בזה. לעומתם, אצל אנשי עסקים השיקולים יהיו אם להיכנס לשותפות, מתן או קבלת שירות ועוד. המידע חשוב במיוחד, כאשר מתברר על פי הדירוג הנמוך כי הייתה בעבר הסתבכות עסקית, פשיטת רגל ותקלות אחרות מהסוג הנ"ל.

דירוג חיובי/שלילי

דירוג חיובי מעיד על התנהלות פיננסית סבירה. דירוג שלילי יוצר בעיה חמורה לבעליו בגלל מאחר ואינו יכול לקבל שירותים בנקאיים בסיסיים או מסוימים. עם זאת, ניתן לשפר דירוג אשראי אישי או אפילו לצאת ממנו על ידי היצמדות לניהול פיננסי יעיל וממושמע. כך, בקשה לאשראי ולהלוואות רק כאשר הדבר נדרש, עמידה בהתחייבויות כאשר הן נלקחות וכדומה.  מומלץ לקבל ייעוץ מיועצים בעלי מוניטין בתחום היכולים לסייע רבות במצבים שונים כולל מורכבים מאוד.